Ny og mere fleksibel hjemmeside

4. marts 2021

Organistforeningens helt nye hjemmeside byder naturligvis på meget af det samme som foreningens gamle, blot serveret på en ny måde. Der er lagt en indsats i at gøre hjemmesiden overskuelig, enkel at navigere på og nem at blive klogere af – blandt andet gennem strategisk placering af relevant ekstraindhold.

Organistforeningens hjemmeside har i mange år set ud på nogenlunde samme måde med det store billede af en kirkesal placeret centralt på forsiden. Nu sker der noget ganske nyt.

Med foreningens nye hjemmeside har den fået en væsentlig mere fleksibel kommunikationskanal, for eksempel med forsiden, som rummer en række genveje og andet fremhævet indhold, som løbende kan tilpasses efter behov. Selve hjemmesideindholdet tilpasser sig desuden godt til forskellige skærmstørrelser og mobile enheder.

Aktuelt mangler dele af indholdet, herunder en del af de ældre nyheder og ældre numre af bladet fortsat at blive overført til den nye hjemmeside. Dette vil ske i løbet af marts

Mere overskuelig
Når man på den nye hjemmeside læser nyheder, anmeldelser eller stillingsopslag og andre artikler, vil man opdage, at det er blevet let at klikke sig direkte videre til mere af samme indholdstype. Og helt nede i bunden af hjemmesiden vil på samtlige sider se de seneste nyheder og de stillingsopslag, som har kortest tid til ansøgningsfristen.

Generelt har vi ændret på opbygningen af hjemmesidens faste indhold og tyndet ud i antallet af menupunkter i de enkelt lag af strukturen. Dette skulle gerne bidrage til overskueligheden.

Nogle af de ting, som på den nye hjemmeside er blevet mere synlige, er medlemsbladet, nyhedsbrevet og anmeldelser. Lidt nede ad forsiden ligger det seneste nummer af bladet, som med et enkelt klik kan åbnes og læses i fuld skærm. Ved siden af bladet findes de seneste anmeldelser, som har været bragt i nyhedsbrevet eller bladet.

Hvis du mangler at modtage Organistforeningens nyhedsbrev, kan du let tilmelde dig via en formular i bunden af hjemmesiden, hvor der også er et link arkivet med tidligere udsendte nyhedsbreve.

Skal være let at bruge
Søger du informationer om noget bestemt, som ikke umiddelbart lader sig finde via menuerne, så klik/tryk på ”Søg” øverst til højre. Herfra åbnes søgefeltet, som udgør en genvej til indhold fra selve hjemmesideteksten såvel som fra medlemsbladet.

I menuerne er enkelte punkter forsynet med ”hængelås”, hvilket betyder, at du skal være logget ind som medlem for at se indholdet. Du kan logge dig ind med dit medlemsnummer som brugernavn eller alternativt den mailadresse, som Organistforeningen ligger inde med i medlemssystemet.

Når du inden for de kommende uger modtager en mail via hjemmesidesystemet WordPress, betyder det, at du er oprettet som bruger af hjemmesidens lukkede del. Du bedes klikke på linket og danne en adgangskode, som du kan bruge, næste gang, du logger på. Hvis du har accepteret cookies, vil du dog normalt være logget ind automatisk, næste gang du besøger siden.

Vi er opmærksomme på, at mails fra WordPress meget ofte vil havne i modtagerens spammappe/uønsket mail. Derfor vil vi også udsende et nyhedsbrev herom, når vi har oprettet alle medlemmerne som brugere af hjemmesiden.

Vi håber naturligvis, at den vil opleves som en forbedring af foreningens medlemskommunikation. Hvis du som bruger støder på fejl eller mangler, eller hvis noget af indholdet giver begrænset mening, håber vi desuden, at du kontakter os omkring dette (skriv gerne til Filip på blad@organist.org).

Del: