Ukunstlede salmer med lyrisk musikalitet
6. marts 2026
Af Peter Lindhardt Toft

Sophie-Lønne Hundebøll, tekst (billedet)
Stine Möglich, musik
Levende, bævende, fuld af mod
13 salmer som pdf
10 kr./stk. via nodetjenesten.dk/1014
Sophie-Lønne Hundebøll og Stine Möglich er henholdsvis sognepræst og organist i Nordborg-Oksbøl Pastorat på Als, og sammen skriver de meget anvendelige salmer, som nu er lettilgængelige enkeltvis.
Salmedigter Sophie-Lønne Hundebøll og komponist Stine Möglich udgør tilsammen salmeskriverduoen SkønÅnd, som i 2024 udgav salmesamlingen Tænk, at vi er her. I dette tilfælde er materialet udkommet på Dansk Sangs nodetjenesten.dk. Her er 13 salmer med tekstlig og musikalsk stor stilistisk bredde og med mange anvendelsesmuligheder.
Salmerne er skrevet i et ukunstlet billedrigt og sanseligt sprog med mange tekstlige bibel- og salmecitater. Omkvæd og gentagelser af tekstsekvenser skaber lyrisk musikalitet og indbyder til gode melodier. Der er en fin variation mellem versemål og verselængde i de enkelte salmer, som igen har banet vejen for forskellige udtryk i musikken.
Musikken afspejler på fineste vis indholdet og karaktererne i teksterne. Melodierne er umiddelbart tilgængelige og har samtidig hver deres særkende. Salmerne har både klaver/orgelsats og melodi med becifring. De noterede satser er gennemarbejdede og velfungerende på såvel klaver som orgel. Her bliver både den nodevante organist og den becifringsvante kirkemusiker budt velkommen.
Fortjener at blive brugt
Blandt de 13 salmer finder vi relevante emner som: refleksion og håb, gudstjeneste og kirke, menneskets hovmod, julens mirakel, bøn og Guds svar, påske, pinse, bryllup, konfirmation, dåb og nadver.
På nodetjenesten.dk er det desværre ikke muligt at lave en emnesøgning – alle disse ligger under kategorien salmer. At nå frem til en kategorisering kræver derfor en nærlæsning af teksterne. Det er ærgerligt da en emnesøgning ofte er organistens og præstens første greb, når der skal findes nye salmer til gudstjeneste og kirkelige handlinger. Det kan betyde, at udgivelsens gode salmer ikke vil blive brugt så meget, som de fortjener. En løsning kunne være, at man angiver salmens emne under titlen. Det kan stadig nås, da det jo er en onlineudgivelse.
Personlig kommer jeg til at bruge flere af disse salmer. Der er god kvalitet på alle hylder, og alt er lige til at gå til.

Sophie-Lønne Hundebøll, tekst (billedet)
Stine Möglich, musik
Levende, bævende, fuld af mod
13 salmer som pdf
10 kr./stk. via nodetjenesten.dk/1014




