FTFa’s rekruttering- og karrierekonsulenter yder gerne personlig rådgivning i form af gratis karriere-rådgivning

Organistforeningen anbefaler a-kassen FTFa

1. december 2019

Læs her om nogle af fordelene ved at være medlem af FTFa, som Organistforeningen samarbejder med. A-kassen udspringer af foreningens tidligere hovedorganisation FTF, som nu er en del af FH.

Af FTFa

En a-kasse er vigtig, hvis du mister dit arbejde, fordi dit medlemskab giver dig ret til dagpenge. Organistforeningen og FTFa har et tæt samarbejde. Det giver FTFa et stærkt kendskab til en din branche, dit fag og de tendenser, der rører sig på dit arbejdsmarked.

Ud over at du er sikret økonomisk i a-kassen, formidler FTFa job til dig gennem det netværk af virksomheder a-kassen samarbejder med. FTFa tilbyder også karrierecoaching og sparring på dit cv og ansøgning, når du er medlem. Også når du er i job.

Medlemmernes top 3-tilbud
FTFa har masser af medlemstilbud, du kan bruge gratis. Her er de fem tilbud, a-kassens medlemmer er gladest for.

  1. For dig der er opsagt. FTFa hjælper dig sammen med Organistforeningen i gang allerede fra den dag, du bliver opsagt. Se ftfa.dk under ”Din situation” > ”opsagt”.
  2. Eksempler på CV og ansøgninger. Tag udgangspunkt i vores gode eksempler. Lær af vores do’s and dont’s i jobsøgningens ABC og meget, meget mere. Benyt jobmakker – din AI i jobsøgningen. Se ftfa.dk under ”Vi tilbyder” > ”CV & ansøgning”.
  3. Få gratis karriererådgivning. Er du endt en karriereblindgyde, eller er du i tvivl om hvilken retning dit arbejdsliv skal tage? Så tag fat i FTFa’s rekruttering- og karrierekonsulenter. Se ftfa.dk under ”Vi tilbyder” > ”Personlig rådgivning”

Kan din økonomi klare det?
For de fleste er det en stor økonomisk udfordring at miste sit job. Det kan ændre dit og din families liv. Som lønmodtager kan du med FTFa Lønsikring sikre din privatøkonomi, hvis du skulle miste dit job i en periode.

Her er fem gode grunde til at vælge FTFa Lønsikring:

  1. Du får større økonomisk sikkerhed, hvis du mister dit job.
  2. Du kan få udbetalt lønsikringen i helt op til 36 måneder.
  3. Du kan få helt op til 40.000 kr. om måneden – oven i dine dagpenge.
  4. Med lønsikring og dagpenge kan du få dækning helt op til 90% af din løn.
  5. Du kan være lønsikret og få dækning, til du fylder 65 år.

FTFa’s rekruttering- og karrierekonsulenter yder gerne personlig rådgivning i form af gratis karriere-rådgivning

Tags:

Del: